DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 28.10.2023 11:04:57 

Špicí povídání

Jak roste štěňátko rázu malý špic

JAK ROSTE ŠTĚŇÁTKO RÁZU MALÝ ŠPIC  :

Vrh "A" z Jaríčkova dvora-narozen 10.1. 2019,který byl posledním vrhem,odchovaným v naší chovatelské stanici.Narodil se pejsek Aristo a fenka Aurika.

Štěňátka ve stáří 2-3.dny.I na štěňátkách okamžitě po porodu pozná zkušený chovatel již spoustu věcí.Jedním z prvních ukazatelů je váha štěňat,dále chovatel pozná,zda jsou hlavičky štěňátek bez fontanel a zda štěňátka nemají paspárky(ještě i dnes jsou chovy,kde se tato dědičná vada vyskytuje).Chovatel také pozná vitalitu štěňátek,zda se opravdu pevně dokáží přisát k cecíku fenky.Hodně nám již v začátku napoví osrstění štěňátek o jejich budoucí kvalitě a délce srsti.Na obrázku je jasně zřetelné,že s jemně modelovanou hlavičkou je fenka(vpravo) a s mohutnější,samčí hlavičkou je pejsek(vlevo).Na malých,narozených štěňátkách poznáte i další vady,jako jsou bílé znaky na nožičkách,hrudníku...

Pro chovatele začíná porodem období péče o fenu a štěňátka.Za první týden života by měly štěňátka vážit jednou tolik,co po porodu.Ale není to tak vždycky.Pokud fena má po porodu ještě málo mléka,dokrmuji je z lahvičky sušeným mlékem Sunarem a to každé 2-3 hodiny,jestli nemají hlad.Poznáte to také podle toho,jak mají naplněné bříško.Jakmile má fenka mléka dostatek,štěňátka samy odmítnou pít z lahvičky s dudáčkem(pro štěňata).Pokud by však fenka neměla po porodu žádné mléko(je například po císařském řezu),musíme dát do lahvičky pouze psí mlíčko,které objednáme z internetu.A to po porodu každé 2 hodiny,dokud se problém s vytvořením mlíčka u feny nevyřeší.Jsem zvyklá fence po celou dobu od porodu dávat piškoty v mléce,které jsem přihřála a podávám ji je z ruky. A jako další krmivo vařené maso,mrkev a přílohy(těstoviny,rýže),také sýr,v misce stojí granulky,piškoty.Každý 2-3 den dostává fenka 1/8 prášku Caltrate Plus a to až do 6.týdne po porodu,aby nedošlo k odvápnění organismu.Zmiňovaná sušená mléka a lahvičku je nutné zakoupit do porodu fenky.Fenku je nutné po porodu,kdy se čistí omývat vlažnou vodou a utřít ručníkem.Fenky jsou po porodu oslabené a je třeba na ně dávat pozor,aby nepřišly do styku s někým nemocným(nachlazeným)

Štěňátka ve věku 14-15.dní:

Ve věku 2.týdnů již mají štěňátka otevřená očka a také jim chovatel poprvé zkracuje drápky,aby se nezachytávali o deku,na které leží.Někdy jsou velikosti a váhy štěňátek vzácně vyrovnané a někdy jsou mezi nimi velikostní rozdíly.V období od porodu do 3.týdnů dbáme,aby fenka měla dostatek krmiva a měla pro štěňátka hodně mléka.V případě vícepočetného vrhu se musí štěňátka podle potřeby i dokrmovat.Ve věku kolem 3.týdnů už je k poznání také případná pupeční kýla(malá boulička v místě,kde mělo štěně pupeční šňůru).

 

Úpravu tohoto bloku zahájíte dvojklikem...

Pro přehlednější úpravu sekce lze obsah rozdělit do textových "bloků". Bloky lze libovolně vytvářet, přesouvat a mazat. Jejich úpravu zahájíte dvojitým poklepáním tlačítkem myši. Textový editor se vždy spustí pouze pro vybraný blok. Jak editor pracuje, naleznete ve videoukázce.

Základní tipy:

  • Používejte často nové bloky.
  • ENTER = nový odstavec.
  • SHIFT+ENTER = nový řádek.
  • Obrázek je nejprve třeba nahrát na server přes Vložit obrázek a Správce souborů.
  • Obsah z Wordu vždy přenášejte přes Vložit z Wordu.
  • NEpoužívejte mezerník pro zarovnávání objektů.
Listování umožňuje dynamicky zobrazovat a skrývat obsahy vybraných bloků:
  • Stiskněte tlačítko listování.
  • U bloků, které mají být skryty, vyplňte nově zobrazené textové pole.
  • Všechny bloky s vyplněným listováním budou na stránkách skryty kromě prvního v pořadí.
  • Tlačítko přidat odkazy vytvoří nový blok se zástupcem, který bude na stránkách nahrazen odkazy. Tyto odkazy budou shodné s vyplněnými nadpisy u listování a budou přepínat příslušné bloky.
  • Ze všech bloků, které mají vyplněné listování, bude zobrazen vždy pouze jeden. Bloky, které nemají vyplněné listování vůbec, budou zobrazeny vždy.
  • Pokud chcete skrývat i první blok listování, vytvořte na jeho místo nový prázdný blok a použijte pro jeho nadpis výraz: %empty%
  • Chcete-li při přepnutí bloku rolovat okno na horní část bloku, přidejte za text bloku výraz: %top% (např.: Dovolená%top%)