DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 30.05.2022 09:02:19 

Špicí povídání

Krmení našich štěňátek a odchov

                         Krmení našich štěňátek a odchov:

 

Zde na obrázku je to,co potřebujeme nejdříve.Vápník s vitamíny(Caltrate Plus) začneme fence ,která čeká štěňátka dávat již od druhé půlky březosti.Podáváme necelou čtvrtku tablety jednou za 23 dny,přerušíme pár dnů před porodem a pak začínáme dávat opět asi týden po porodu a to až do doby 5-6.týdnů po vrhu.Tento vápník s vitamíny dávám pro dobrý vývin plodů v těle matky a po porodu jako prevenci vzniku onemocnění odvápnění organismu.Kdo to alespoň jedenkrát zažil,tak ví,že kdyby se fence okamžitě nepomohlo,může i uhynout.Tabletky podávám v mase,paštice,pomazánkovém másle.Toto jen tak pro začátek.A nyní ke krmení štěňátek.Obvykle začínám štěňátka přikrmovat ve věku kolem 3.týdnů a to psím mlíčkem od firmy Fitmin,které je speciálně složením vyrobeno i pro dokrmování štěňátek (ze speciální lahvičky pro štěňátka).A to již okamžitě od porodu.Do mléka pro štěňata začínám přidávat piškoty a trochu instatní krupicové kašičky,aby potrava byla mírně zahuštěná a štěňata neměla průjem.Již léta se mi osvědčilo mít doma po ruce přípravek Streptonamid(je na předpis veterináře)-pro případ řidší stolice štěňátek,který ji velmi rychle upravuje.Dává se do pár kapek vody jen na špičku nože bílého prášku a nalije se to štěňátku přímo do tlamičky.Obvykle stačí podat 1x.V době 3-4.týdnů jsou štěňátka poprvé odčervená tekutou pastou Caniverm.Další odčervení probíhají ve formě tablet -množství podle váhy štěňete a to v 6. a 8.týdnu.

 

První pokusy dokrmování štěňátek jsou různé.Štěňátka bývají ještě nešikovná a jsou pak i zapatlaná.Takže je po jídle musíte očistit.Nikdy  však nepodávejte štěňátkům i dospělým psům krmení studené !!Jakmile štěňátka již dobře jedí tuto první stravu,což je ve věku 3-4.týdnů,začínám do této stravy přidávat na drobno nakrájené vařené hovězí maso.Štěňátka ve věku 3-4.týdnů dokrmuji a nechávám běhat na velké dvojposteli na dece,kde s nimi mám kontakt-hladím je a učím zvykat na česání jemným hřebenem.Štěňátka se v tomto věku brzy unaví a chtějí se vrátit zpátky do svého pelíšku.Ve věku 5-6.týdnů je štěňatům zvětšená ohrádka.Mají zde svůj větší,teplý pelíšek,dále prostor na proběhnutí a hry a místo,kam chodí na záchod.Do prostoru na hry je dána nádoba s vodou,aby se mohly napít,je zde miska s granulkami,kdyby ve dne si chtěli nějakou vzít a misky s připravovanou stravou,která se pomalu začíná přibližovat té dospělácké-rýže,zelenina a vařené maso,nebo těstoviny se zeleninou a masem(nadrobno posekané).V této době již používám krabicové,plnotučné mléko 3,5 % tuku.V případě řidší stolice již ubírám mléko a připravuji tvaroh,namíchaný s nadrcenými piškotami.Venčit štěňátka učím na bílé prostěradlo nebo staré povlečení na polštáře.Prostěradlo se denně vyměňuje a pere.Takže v době odchovu štěňátek stále uklízíte a perete.Ohrádka štěňátkům slouží v době,kdy nejsem v bytě,aby o ně bylo bezpečně postaráno.Tato ohrádka by neměla být déle využívaná,pouze do věku 4. měsíce a jenom v době nepřítomnosti majitele.Když jsem v bytě,je štěně se mnou již stále na volno.

Toto je momentální ohrádka v ložnici,vytvořená mezi postelí a skříněmi pro jednu partu našich štěňátek-Teddyho,Uniku a Ursika

 

 

Doporučuji tuto ohrádku připravit také novým majitelům pro štěňátko v době jejich nepřítomnosti do věku štěněte 2-4.měsíce.Jakmile jsem v bytě,pouštím štěňátka zcela na volno běhat v celém,obývacím pokoji po kobercích(běhounech),které se dají dobře ve vaně vyprat.Je nutné dávat pozor,aby štěňátka neměla přístup k elektrickým kabelům !!Od věku 6.týdnů již fenky šetřím a jsou v době mé nepřítomnosti mimo ohrádku štěňat,aby si odpočinuly.

odpočívající fenky

 

Přímý kontakt se štěňaty mají 2x denně( po dobu asi 4-5.hodin) a je na fence ,zda štěňata chce ještě přikrmovat.V tomto čase si s nimi fenky také hrají.Mají však možnost si od štěňat vyskočit na válendu nebo gauč,aby měly klid.Ve věku 7.týdnů jsou štěňata poprvé vakcinovaná a očipovaná.K novým majitelům odcházejí nejdříve ve věku 8.týdnů se vzorky krmení na 1-2.dny,s hračkou ,ve které je pach z jejich domova,v době odběru je vystavena kupní smlouva a předvedeno vše,co se v ní uvádí-skus,počet řezáků,absence výskytu fontanely a kýly,pohlavní orgány u pejska.Štěňata jsou již v krmení zcela samostatná.Protože pejsky krmíme vařenou stravou,nelze krmení štěňete změnit náhle ze dne na den(pokud chcete přejít na granule),ale postupně,alespoň v průběhu 14 dnů,aby se trávící prostředí žaludku a střev na jinou stravu dokázalo postupně přeorientovat.Na náhlou změnu může trávicí soustava štěněte reagovat průjmem !!!

Nový majitel štěňátka by si měl pro štěňátko připravit:ohrádku,misky na krmení,pelíšek,kšírky s vodítkem,protože po odběru je štěně postupně(aby neprochladlo) navykáno na pobyt venku a postupné venčení.Nejdříve si musí štěňátko venku zvyknout,nebát se a pak teprve se přistupuje na návyk venčení(několikrát denně po chvilkách-dobré je po krmení).Pro štěňátko si také pořídíme plyšové hračky a balonky.U hraček pozor na spolknutí malých částic(skleněné oči..atd).

 

Pro přehlednější úpravu sekce lze obsah rozdělit do textových "bloků". Bloky lze libovolně vytvářet, přesouvat a mazat. Jejich úpravu zahájíte dvojitým poklepáním tlačítkem myši. Textový editor se vždy spustí pouze pro vybraný blok. Jak editor pracuje, naleznete ve videoukázce.

Základní tipy:

 • Používejte často nové bloky.
 • ENTER = nový odstavec.
 • SHIFT+ENTER = nový řádek.
 • Obrázek je nejprve třeba nahrát na server přes Vložit obrázek a Správce souborů.
 • Obsah z Wordu vždy přenášejte přes Vložit z Wordu.
 • NEpoužívejte mezerník pro zarovnávání objektů.
Listování umožňuje dynamicky zobrazovat a skrývat obsahy vybraných bloků:
 • Stiskněte tlačítko listování.
 • U bloků, které mají být skryty, vyplňte nově zobrazené textové pole.
 • Všechny bloky s vyplněným listováním budou na stránkách skryty kromě prvního v pořadí.
 • Tlačítko přidat odkazy vytvoří nový blok se zástupcem, který bude na stránkách nahrazen odkazy. Tyto odkazy budou shodné s vyplněnými nadpisy u listování a budou přepínat příslušné bloky.
 • Ze všech bloků, které mají vyplněné listování, bude zobrazen vždy pouze jeden. Bloky, které nemají vyplněné listování vůbec, budou zobrazeny vždy.
 • Pokud chcete skrývat i první blok listování, vytvořte na jeho místo nový prázdný blok a použijte pro jeho nadpis výraz: %empty%
 • Chcete-li při přepnutí bloku rolovat okno na horní část bloku, přidejte za text bloku výraz: %top% (např.: Dovolená%top%)